Aktualności
35-lecie zjazdu zjednoczeniowego w Poznaniu
9 kwietnia w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 35-lecie zjazdu zjednoczeniowego organizacji związków zawodowych rolników, który doprowadził do powstania NSZZ RI „Solidarność”. Byli chłopi z całej Polski, ale tylko 3-osobowa reprezentacja z bydgoskiego z ministrem Wojciechem Mojzesowiczem. Sama konserwa. Dość powiedzieć, a właściwie śpiewać Rotę, ale z tekstem: „Niech się rozpadnie w proch i pył...Unijna Zawierucha".
PETYCJA w sprawie utworzenia IZBY OPORU CHŁOPSKIEGO.
Przedmiotem petycji wnoszonej przez senatora Jana Rulewskiego, Wojciecha Mojzesowicza i grupę osób fizycznych jest podjęcie działania na rzecz utworzenia Izby Pamięci Oporu Chłopskiego na Kujawach i Pomorzu w okresie PRL przy ulicy Dworcowej 87 w Bydgoszczy.
Tezy wystąpienia z okazji 35 Rocznicy NSZZ RI.
1. Od chłopów się zaczęło …To prawda czyli od fałszowania wyborów przez komunistów w 1947r. do sejmu ustawodawczego. Później prześladowanie Mikołajczyka i całego PSL. Potem różne formy kolektywizacji, PGR-y w końcu kartki na mięso w 1981r.
2. Chłopi podjęli się samodzielnej walki o swe prawa w okresie karnawału „S”. Nie było to łatwe, gdyż władza nie odpuszczała kolektywizacji. Nie odpuściła w Rzeszowie i Ustrzykach, choć się podpisała. Grzmiała Rosja „Nie pozwolimy na powstanie partii kułackiej”.
Pożegnanie kolegi z solidarnościowego szlaku.
Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz i mieszkańcy Kujaw pożegnali dziś w Inowrocławiu Romana Bartoszcze, działacza chłopskiego, byłego posła i założyciela Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego "Ojcowizna" i pierwszego prezesa odrodzonego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
W pożegnalnej mszy św. oraz w uroczystościach pogrzebowych na cmentarzu parafii św. Józefa w Inowrocławiu uczestniczyli m.in. minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, była wojewodzina Ewa Mes, senator Jan Rulewski, posłowie Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos, Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność" Jerzy Chróścikowski, były minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba, były poseł Gabriel Janowski, Józef Znamirowski, przyjaciele – rolnicy z całego kraju.
Senator Jan Rulewski żegnał zmarłego tymi słowami: "...Dziś wypada nam się tylko pożegnać, podziękować Tobie, również Wam wszystkim, że podążaliśmy słuszną drogą i zapewne kiedyś na jej końcu wszyscy razem się spotkamy. Pozostajesz w naszej pamięci".
Nie żyje Roman Bartoszcze, pogrzeb 2 stycznia w Inowrocławiu.
Nowy Rok – smutna wiadomość. Opuścił nas Roman Bartoszcze.
Nas, znaczy pokolenie sierpnia 1980 z chłopskim szczepem. Z pragnieniem wolności i niesamowitym uporem jej zdobywania.
Na Pomorzu i Kujawach na wsi i w miastach, pamiętamy Go jak w czasach przełomu organizował chłopów do przywrócenia ich podmiotowości, prawa do ziemi, własności, chłopskiej tożsamości. Organizator ogólnopolskiego strajku w siedzibie ZSL w Bydgoszczy na Dworcowej w marcu 1981 i skuteczny negocjator Porozumienia Bydgoskiego z kwietnia 1981. Organizator, szef struktur Niezależnego Związku Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Wraz z rodziną bronił ich w stanie wojennym.Płacił wysoką cenę w postaci uwięzienia, skrytych prowokacji. Chłopski kandydat na prezydenta w wolnej Polsce i trudy poniesione w odbudowie demokratycznego państwa, jego struktur politycznych. To wywarło piętno na jego zdrowiu. Zmagał się z nim przez wiele lat, nie mogąc brać udziału w pociągu przemian.Cierpiał.
Było mi dane towarzyszyć w wielu jego dokonaniach.Wspólnych. W 2006 r., Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, w pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma regionalnymi odznaczeniami władz samorządowych i organizacji związkowych.
Pogrzeb Romana Bartoszcze odbędzie się 2 stycznia 2016 r. (sobota), nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godz. 11.30 w kościele p.w. Św. Józefa w Inowrocławiu.
Pozostaje w naszej pamięci!
Jan Rulewski –senator RP, członek NSZZ „Solidarność”
Roman Bartoszcze w trakcie negocjacji Bydgoskiego Marca 1981.
W Bydgoszczy odbyły się rocznicowe obchody Bydgoskiego Marca 1981 roku.
Dnia 16 marca mija 34. rocznica rozpoczęcia chłopskiego strajku okupacyjnego w siedzibie ZSL przy ul. Dworcowej w Bydgoszczy. Z tej okazji, w bydgoskiej Operze Nova, Instytut Pamięci Narodowej zorganizował uroczystość, podczas której 37 działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989 wręczono Krzyże Wolności i Solidarności.
Pamięci Piotra Bartoszcze
7 lutego 2015r. na polu pod Radłówkiem koło Inowrocławia odsłonięto obelisk upamiętniający Piotra Bartoszcze, założyciela NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". To właśnie najprawdopodobniej w tym miejscu został on zamordowany.
Rewelacyjne odkrycie - zdjęcia z wydarzeń bydgoskich
Napłynęły nieznane do tej pory zdjęcia, autentyczne fotografie z wydarzeń bydgoskich autorstwa Tomasza Tomaszewskiego oraz Grzegorza Suligi.
Galerię zdjęć oglądaj pod zakładką W OBIEKTYWIE
Zmarł ks. Bogusław Jerzycki
Dnia 20 marca 2014r. zmarł ks. Bogusław Jerzycki, duszpasterz środowisk "Solidarności" wiejskiej i "Solidarności" pracowniczej. DAŁEŚ NAM BŁOGOSŁAWIEŃSTWO OKRESU WALKI DAWAŁEŚ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO CZASÓW POKOJU KTO CIĘ ZASTĄPI ? Blisko współpracujący, Jan Rulewski |
Film "Na Obywatela"
Film "Na Obywatela" został przekazany przez jego pomysłodawcę - Pana Józefa Herolda, byłego redaktora naczelnego bydgoskiego wydania "Gazety Pomorskiej", ale także uczestnika Wydarzeń Bydgoskiego Marca. Od dziś do obejrzenia na naszej stronie.