Aktualności
Prowokacja bydgoska 1981 r.
Mechanizmy Prowokacji Bydgoskiej 19.03.1981 r. w relacjach
świadków.
Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. początkowo były określane jako prowokacja. Nazwa chwytliwa i wynikała z niewiedzy uczestników i świadków wydarzeń, w tym nawet głównych. Ale także grały interesy stron konfliktów. Wspólnym mianownikiem jednak była próba odpowiedzi : dlaczego w Bydgoszczy i kto maczał palce by prowokować.
Udało mi się zebrać ujawnionych 8 scenariuszy prowokacji i ich autorów.
1. Autor nieznany -z kręgów Solidarności Mazowieckiej - 19 marca czyli w imieniny byłego już wówczas sekretarza partii w Bydgoszczy Józefa Majchrzaka przebywał przywódca betonu partyjnego, przewidziany do odstrzału przez partyjnych liberałów. Połączyli siły i w porozumieniu z Rulewskim, uczestnikiem zakrapianej kolacji imieninowej, wywołali zadymę na sesji, zmuszając do interwencji Jaruzelskiego i w ten sposób zadekretowane przez niego 90 dni pokoju zamienili na 90 dni walki.
2. Autor- Karol Modzelewski-na dworze czyli w komitecie centralnym partii miały miejsce rozgrywki partyjne między obozem modernizacji i betonu partyjnego, w tym ministra spraw wewnętrznych i członka biura politycznego Milewskiego. Ten zaś wydał decyzje o interwencji milicji i wydał rozkaz użycia sił. To miało prowadzić do poślizgnięcia się Jaruzelskiego i odrzucenia ugody z Solidarnością. Uroda tego rozwiązania polegała na jej chwytliwości i, gdyż przejęli przyjęli do rozgrywek wewnętrznych reformatorzy w partii jako wyzwanie do zmian. Ale stanowiła pułapkę dla Solidarności, gdyż udzieliła, wbrew faktom, wotum ufności ze strony Solidarności Jaruzelskiemu.- generałowi w polskim mundurze.
3. Radek Sikorski, uczestnik /wypowiedź z 2005 r.wybory/ -Jan Rulewski miał prywatne porachunki z majorem Bednarkiem /dowódcą ZOMO/ i gdy się spotkali na Sali WRN kontynuowali walkę, która mogła doprowadzić do utopienia we krwi narodu polskiego.
4. Tajny współpracownik „Zenon „ w MKZ –Bydgoszcz, korespondent I sekretarza PZPR tow. Kani.-milicja usunęła grzecznie delegację Solidarności z Sali WRN. Wówczas niezadowoleni z tak „łagodnego” rozwiązania solidarnościowcy podnieśli temperaturę wydarzenia i na zapleczu Sali, w ciemnościach, dołożyli po gębie Rulewskiemu i innym. Podał wykonawców : chłopa Marciniaka i Cz. Krygiera z belmy.
5. IPN dr Osiński, autor 2 tomowej książki-wydarzenia były wstępem do wyborów na szefa NSZZ „Solidarność” Rulewski w ramach przygotowań uruchomił trampolinę chłopów. Jako element rywalizacji. Wałęsa odcinał się od wydarzeń, wcześniej chłopów.
6. Tow. Barcikowski, członek i sekretarz biura politycznego kc pzpr-to prawda ,może użyto sił na polecenie partii ale miała to być i była aksamitna operacja przed rozszerzeniem strajku chłopskiego na ul Dworcowej. Nie powiodło się gdyż Rulewski fałszował swoje pobicie przez ukazywanie ran, które powstały podczas wypadku samochodowego, 3 dni wcześniej pod Warszawa, w której zginął pieszy na szosie. Rulewski chciał to przykryć wywołaniem rozróby.
7. Związek Radziecki, Moskwa gazeta ‘Prawda” - polecono Jaruzelskiemu, pod groźbą interwencji uspokoić Polskę, Solidarność, w tym chłopską jako zaplecze partii kulaków.
8. Jan Rulewski 1981 r.-Jaruzelski, wcześniej nominowany do siłowej pacyfikacji Solidarności, zdawał swój egzamin maturalny w regionie o przeciętnym potencjale solidarnościowym kontrowersyjnym przywódcy, pełnym służb mundurowych .Użycie milicji miało zbadać odporność Solidarności krajowej na formułę odcinkowych interwencji.
Senator Jan Rulewski
Antoni Tokarczuk - oficjalna premiera książki
W sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy w dniu 37. rocznicy Porozumień Sierpniowych odbyło się spotkanie autorskie z Antonim Tokarczukiem. Były minister, senator, poseł, wojewoda i działacz NSZZ "Solidarność" promował swoją książkę "Mój czas. Flirty z historią".
Obchody Bydgoskiego Marca w 2017 r.
Z udziałem między innymi uczestników wydarzeń, Szefa Kancelarii Prezydenta RP Minister Małgorzaty Sadurskiej i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza w niedzielę 19 marca w Bydgoszczy odbyły się obchody 36. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 roku. Obchody rozpoczęły się pod budynkiem przy ulicy Dworcowej 87, o którego remont elewacji a w dalszej perspektywie mural i utworzenie Izby Pamięci ubiega się nasze biuro.
Petycja w sprawie „Izby Pamięci Oporu Chłopskiego”.
Po zaczepce gazetowej „wkurzyłem się” nastąpiła reakcja Prezydenta Rafała Bruskiego. Spotkanie z udziałem Prezydenta w roli głównej, plastyka, konserwatora i szefa ADM.
Są decyzje: Pierwszy stopień petycji – fasada z muralem. Początek realizacji – kwiecień 2017r. Plastyk przygotowuje koncepcję plastyczno - techniczną. ADM środki na remont i firmę wykonawczą. Nadal nie rozstrzygnięty jest II etap petycji, czyli wykorzystanie piwnic i innych części budynku na cele interaktywnego ośrodka społecznego.
Brakuje poparcia ze strony Marszałka. Miasto nie może odkupywać czegoś co sprzedało PSLowi za złotówkę, a teraz powinno wykupić za ok. 300.000 zł, czyli mamy „aferę warszawską” z gruntami w Bydgoszczy.
Ministerstwa: Rolnictwa oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego są „za” i jednocześnie „nie”. Bydgoszcz dla nich to sympatyczna historia. Na dziś, nie będzie „Laboratorium Ziemi” na wzór Centrum Kopernika. Ale i żal, Senator szuka sojuszników, a nawet zaginęły środowiska (podpisane w petycji, zwłaszcza chłopi).
HIPOTEZY BYDGOSKIE
Wiadomo, że jeśli ma miejsce duże wydarzenie społeczne, nagłe i niewyjaśnione, natychmiast rodzą się hipotezy. Wokół Bydgoskiego Marca 1981r. wystąpiły już:
1. Hipoteza z momentu wybuchu.
Podsłuch „Solidarności” w telekomunikacji podsłyszał rozmowę między ministrem do spraw związków zawodowych Stanisławem Cioskiem a prawdopodobnie doradcą z „Solidarności” Tadeuszem Mazowieckiem, w którym wymieniają poufne informacje o wydarzeniach w sali WRN. Padają pytania Cioska „ko to jest ten Rulewski, z kim związany”, odpowiedzi padają Mazowieckiego mało konkretne. Nie ma zapowiedzi wparcia ze strony związku.
Marzec w Czerwcu
Jest czerwiec 2016 roku. W Warszawie KOD organizuje pochód „dla wolności”, a Fundacja Ośrodka Karta na czele z prezesem Zbigniewem Gluzą organizuje w Domu Spotkań z Historią debatę: „Gotowość. Społeczeństwo i jego przywódcy. Marzec 1981 – czerwiec 1989” z udziałem Bogdana Borusewicza, Zbigniewa Bujaka, Karola Modzelewskiego, Janusza Onyszkiewicza i Jana Rulewskiego. Bynajmniej nie w celu wspominania, czy prezentacji wydanej przez nich książki „Gotowość”, ale jak najbardziej na tematy bliższe rzeczywistości.
Uchwała w sprawie 35. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”
Senat podjął uchwałę w sprawie 35. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Z tej okazji w Senacie otwarto wystawę „Strajki ustrzycko-rzeszowskie", prezentując liczne dokumenty, fotografie, wycinki prasowe i plakaty na temat historii chłopskiej "Solidarności".
List prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do uczestników obchodów 35. rocznicy "bydgoskiego marca"
List, który do uczestników obchodów wystosował prezes PiS Jarosław Kaczyński, odczytał poseł Krzysztof Ardanowski podczas uroczystego spotkania, które odbyło się w gmachu urzędu wojewódzkiego, w dawnej sali Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Kaczyński podkreślił, że uczestnicy wydarzeń 19 marca 1981 r., reprezentanci różnych środowisk, radni, członkowie Solidarności i działacze niezależnego ruchu chłopskiego "w imię międzyludzkiej solidarności upomnieli się o nasze prawa".