Obchody Marca 2019r.
Obchody Marca 2019r.
Jeden z wątków debaty rocznicowej….
Podczas debaty w byłej Sali WRN zapytano mnie o autorów t.z.w sprawców Prowokacji Bydgoskiej z 03.1981 a taką to nazwą pierwotnie określano Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r.
Jak się okazuje doliczyłem się 10 scenariuszy prowokacji i różnego autorstwa: z aparatu władzy i jej przeciwników i innych osób. Scenariusz był nie tylko opisem ale służył ówczesnym celom walki różnym, interesom osobistym i politycznym, nawet długo po kryzysie bydgoskim. Oto one:
1. Osoba nieznana ze sfery partyjnej w Bydgoszczy.
W marcu 1981 r, w Bydgoszczy. Józef Majchrzak wieloletni ale już odwołany I sekretarz KW PZPR święcił swoje imieniny. Udział w niej brało kilku towarzyszy z w tym sekretarz z i członek politbiura, partyjny beton –Jan Olszewski. W spotkaniu uczestniczył Jan Rulewski, z którym kontakt nawiązano za pośrednictwem syna I sekretarza i kolegę ze szkoły Jerzego.
Uradzono aby podłożyć Jaruzelskiemu, określanemu jako liberał krowę w postaci zadymy na sesji, po to by go skompromitować.
2. Karol Modzelewski : autor chwytliwego zawołania i narracji, że prowokacja uderza w rząd gen. Jaruzelskiego. Miała ona zrzucić odpowiedzialność za akcje sił mundurowych na sesji na zwolenników twardej linii w partii wobec gen. Jaruzelskiego, człowieka o czystych rękach i zwolennika porozumienia. Tym twardogłowym był człowiek Moskwy minister i członek polit. biura Milewski. Motyw partyjnych rozgrywek szeroko podchwycono w całym kraju i doprowadził do wrzenia w partii.
3. IPN dr. Osiński : Sesja była wyrazem rywalizacji o stanowisko p-cego Solidarności między Wałęsą a Rulewskim. Ten ostatni dążył do wykorzystania w wyborach sprawy chłopskiej jako karty atutowej. Strajk, sesja miały wzmocnić pozycję p-cego MKZ.
4. PIS S. Pastuszewski, uczestnik sesji.
Sesja zakończyła się łagodną interwencja sil ZOMO ale na zapleczu Sali, w ciemnościach Rulewski zagrał ofiarę - dowodził na łamach bydgoskiej prasy. Wykorzystał swoje doświadczenie z więzienia i bił głową o beton żeby się okaleczyć i podnieść element ofiary. To samo dowodziło ZOMO ale w obronie swojej agresywności..
5. Tajny Współpracownik ps „ Zenon”, krespondent tow. sekretarza St.Kani : władze nie odpowiadają za pobicie trzech działaczy lecz Solidarność. Mianowicie dwaj z nich z Solidarności Chłopskiej Marciniak i Cz. Krygier z Belmy „dołożyli” Rulewskiemu na zapleczu by podnieść temperaturę wydarzenia.
6. Radek Sikorski kandydat nasenatora. Rulewski już wcześniej miał prywatne porachunki z dowódcą ZOMO i ich spotkanie na sali posiedzeń, wzajemna walka, mogłaby doprowadzić do utopienia we krwi narodu polskiego.
7. Tow .Barcikowski: czł. Politbiura. Rulewski doznał obrażeń podczas wypadku samochodowego w dniu 16.03. pod Warszawą, gdzie zginął człowiek a prowokator usiłował to przykryć okupacją w Sali WRN w Bydgoszczy.
8. Otoczenie Wałęsy. Prowokacja miała za zadanie stworzyć okazję do wprowadzenia stanu wojennego w „towarzystwie” odbywających się wówczas manewrów wojsk Układu Warszawskiego. Przygotowano wówczas scenariusz stanu wojennego i list internowanych.
9. Jan Rulewski 1981 r. To egzamin maturalny Jaruzelskiego przed Moskwą jako obrońca partii i PRL. Wybrano mało znaczący region i okazję strajku chłopskiego i nic nie znaczącej sesji WRN do oskarżeń Solidarności o anarchizację.
10. Działacz z NSZZ RI Solidarność i WK ZSL. Rulewski chciał przejąć kierownictwo nad związkiem chłopskim. Dlatego popierał strajki i demonstracje chłopskie.
11. Naczelnik Urzędu Wojewódzkiego. Ambitny wicewojewoda Bonk, typowany na wojewodę lub nawet wyże popełnia wielki błąd, uznając wybrane przez chłopów władze i nowe kółka rolnicze tuż przed zjazdem starych podporządkowanych ZSL. Wywołuje to protest w sojuszniczej ZSL. Bonk postanawia go naprawić i aktywnie nakłania Warszawę i KW PZPR w Bydgoszczy do siłowej pacyfikacji strajków i okupacji.