Podpisanie listu intencyjnego w sprawie realizacji "Monografii Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku"
W piątek, 26 sierpnia, podpisano list intencyjny w sprawie realizacji "Monografii Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku". W projekcie współpracować ma ze sobą m. in. Urząd Miasta i Europejskie Centrum Solidarności. Gościem honorowym była Henryka Krzywonos.
Celem współpracy Europejskiego Centrum Solidarności, Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji Ośrodka Karta, Urzędu Miasta Bydgoszcz i senatora Jana Rulewskiego ma być powstanie trzytomowej monografii dotyczącej marcowych wydarzeń z 1981 roku. - To niesamowite, że tak róże środowiska łączą się by wspólnie ocalić od zapomnienia tak ważny kawałek historii. Czujemy, że stoimy przed ogromnym wyzwaniem - mówi Alicja Wancerz-Gluza, członek zarządu Fundacji Ośrodek KARTA. Efektem podpisanego dziś w Ratuszu listu intencyjnego, przez przedstawicieli tych instytucji ma być wydanie trzech tomów monografii. - Planujemy zakończenie prac 31 marca 2013 roku. - mówi Łukasz Kamiński, prezes IPN. Pierwszy tom monografii to opracowania naukowe z licznymi zdjęciami. Wyniki swoich badań mają przedstawić historycy, zajmujący się tym głównie tym okresem. W tomie drugim znajdziemy wybór dokumentów źródłowych wraz z ich naukowym komentarzem. Przy tej części konieczne będzie wsparcie IPN-u, który dysponuje materiałami źródłowymi oraz zdjęciami. Ostatni tom zapowiada się najciekawiej. To w nim mają być zawarte wspomnienia, relacje świadków i uczestników wydarzeń marcowych. Według planów ma się tam również znaleźć sporo zdjęć pochodzących od samych działaczy. W planach jest także powstanie prezentacji multimedialnej, która ma być zmontowana z wybranych dokumentów, zdjęć, archiwalnych filmów i relacji.
Pomysł stworzenia obszernej monografii poparł też prezydent, Rafał Bruski: - To potrzebne dzieło, które da szanse na upamiętnienie naszej, bydgoskiej historii - uważa.
Honorowym gościem wczorajszego spotkania była Henryka Krzywonos, jedna z sygnatariuszek porozumień sierpniowych. Zapowiadający jej wystąpienie Jan Rulewski powiedział o niej, że to kobieta, która "zatrzymała tramwaje, ale ruszyła Polskę". - Choć wszystko zaczęło się w Gdańsku, to przecież na ulice wyszła wtedy cała Polska, i to ona wygrała. Dziękuję dziś tym, którzy wtedy się do nas przyłączyli. Dzisiaj świętujmy razem - mówiła Krzywonos. Wśród zaproszonych do Ratusza gości znaleźli się też uczestnicy strajków w bydgoskich zakładach, którzy opowiedzieli o tym jak zapamiętali tamten czas.
Gazeta Wyborcza, 27 sierpnia 2011 r.
Sygnatariuszami listu są: Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski, Członek Zarządu Fundacji Ośrodek KARTA Alicja Wancerz-Gluza, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Honorowy Patron Projektu – Senator RP Jan Rulewski