29. rocznica Bydgoskiego Marca '81 - Program obchodów
Tegoroczne obchody Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 odbywają się w cieniu zbliżającej się okrągłej 30. Rocznicy. Będą zatem skromne, ale ciekawe.
Program obchodów, choć odbiega od tradycji, którą od lat praktykowano, jest jak wspomniano jednak ciekawy i składa się z trzech części: uroczystej, kulturalnej i współczesnej.
1. Część współczesna – to kontynuacja ubiegłorocznego FORUM WOLNEGO SŁOWA.
W ramach Forum w czwartek 18 marca 2010 r. o godz. 14.30 rozpocznie się w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, ul.Królowej Jadwigi 14 - Debata Międzypokoleniowa Przedsiębiorców Kujaw i Pomorza pod nazwą „20 LAT WOLNOŚCI GOSPODARCZEJ . . . I CO DALEJ”.
Organizatorzy debaty senator Jan Rulewski, Piotr Terlecki z Wyższej Szkoły Gospodarczej oraz partnerzy, m. in. Michał Gotowski ze Stowarzyszenia Młodych Przedsiębiorców, czyli polityk i działacze gospodarczy - oferują społeczności gospodarczej Regionu i studentom, zwłaszcza WSG - panel dyskusyjny z udziałem znanych przedsiębiorców z terenu województwa kujawsko-pomorskiego m.in.. Tomasza Zaboklickiego (PESA), Karola Pawlaka (VITROFLORA), Grzegorza Piszczka (SLICAN), Waldemara Kępskiego (ZETO), a więc osób, które odniosły gospodarcze sukcesy.
Moderatorem debaty będzie znany i ceniony w Polsce oraz na świecie prof. Jerzy Osiatyński z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, sprawujący dwukrotnie w rządach Wolnej Polski funkcję ministra finansów.
Specjalnym gościem Debaty będzie Prezydent Lech Wałęsa, tym razem w całkiem współczesnej roli - Mędrca Europy. Lech Wałęsa przekaże uczestnikom Debaty informacje na temat procesów modernizacyjnych zachodzących w zjednoczonej Europie.
2. Część uroczysta – to wręczenie ok. 20 osobom - działaczom obu Solidarności pracowniczej i chłopskiej - medali „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”, przyznanych decyzją Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Uroczystość wręczenia medali odbędzie się w dniu 21 marca 2010 roku (niedziela) o godz. 13.30 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, przy ul. Długiej 39.
Po uroczystości wręczenia medali, Marszałek Piotr Całbecki podejmie odznaczone osoby uroczystym obiadem.
3. Część kulturalna – to zorganizowany po raz pierwszy w Bydgoszczy, Marcowy Festiwal z Nutą Wolności, który odbędzie się w dniu 21 marca (niedziela) w Klubie „KUBRYK” przy ul. Podwale 3 w Bydgoszczy. Festiwal rozpocznie się o godz. 15.30.
Ta część obchodów powstała z inicjatywy młodych ludzi, przywiązanych do tradycji „SOLIDARNOŚCI” panów Piotra Kubiaka i Adama Gajewskiego, przy niezwykle aktywnej pomocy pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy. W ramach festiwalu odbędą się przesłuchania konkursowe podczas których młodzi wykonawcy z całej Polski wykonają pieśni z „patriotyczną nutą”.
Imprezie towarzyszyć będą inne, zabawne konkursy oraz eventy teatralne.
Gościem specjalnym Festiwalu będzie bard „Piwnicy Pod Baranami” Leszek Wójtowicz, który wykona podczas koncertu utwory własne i nie tylko.
Początek koncertu Leszka Wójtowicza planowany jest na godz. 17.15.
Po koncercie nastąpi ogłoszenie wyników przesłuchań i odbędzie się wręczenie nagród.
Imprezę w Kubryku ok. 18.15 zakończy wolna scena- karaoke.
Wszystkich, którzy lubią śpiewać zapraszamy na Scenę „KUBRYKU”.
Platformersi zapowiadają niespodzianki!
Zestaw tych trzech imprez powstał dzięki szczególnemu zaangażowaniu Marszałka Piotra Całbeckiego, przedstawicieli biznesu i ich samorządów: Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców, Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, Izby Przemysłowo-Handlowej w Bydgoszczy, Stowarzyszenia Młodych Przedsiębiorców w Bydgoszczy, Pomorsko-Kujawskiego Związku Budownictwa, no i oczywiście przedstawicieli Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy z Rektorem i Kanclerzem WSG na czele.
A władze Miasta? Prezydent Konstanty Dombrowicz trzykrotnie odrzucił słuchawkę. Upadła zatem wcześniej aranżowana w Bydgoszczy wizyta prof. Zbigniewa Brzezińskiego.
Chłopi zapowiedzieli autonomiczne uroczystości: w formie Mszy św. w Kościele pw Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy o godz. 10.30 oraz w formie oddania hołdu przed tablicą pamiątkową, ufundowaną w intencji upamiętnienia strajku chłopskiego przy ul. Dworcowej 87 w Bydgoszczy -przez złożenie kwiatów.
Czy pamięta o Rocznicy Bydgoska NSZZ „Solidarność” – niestety brak danych.