Obchody 2008
Wątek bydgoski generała Jaruzelskiego
W czasie trwania Konkursu zdecydowano się na wystosowanie indywidualnych pism do osób, które 27 lat temu stali po drugiej stronie „barykady”.
Poza konkursem
Założeniem organizatorów Konkursu było pozyskanie nowych materiałów, dokumentów i wspomnień bezpośrednich uczestników i świadków wydarzeń. Prośby o nie (oczywiście poza Konkursem) skierowano do przedstawicieli Kościoła, którzy w szczególny sposób pomagali „Solidarności” w tych trudnych chwilach.
Kolaudacja filmu i konferencja prasowa w Sejmie
4 marca w Sejmie zorganizowano konferencję prasową po projekcji filmu dokumentalnego pt. „Prowokacja bydgoska”. Został on zrealizowany z taśm nie oglądanych od 27 lat. Historię największego kryzysu w dziejach „Solidarności” Jacek Petrycki i Grzegorz Eberhardt postanowili opowiedzieć bez komentarzy, jako zapis dramatycznego czasu. Po latach poczuli, że mają obowiązek przechowywane taśmy filmowe opisać, a oglądając je zrozumieli, że jest to materiał na film. – To było najważniejsze wydarzenie pierwszej „Solidarności”, a ja myślę, że i po 1944 roku w Polsce – powiedział Grzegorz Eberhardt.
Lista nagród i wyróżnień w Ogólnopolskim Konkursie "Bydgoski Marzec 1981 - Twój Krok ku Wolności"
Jeszcze tylko kilka godzin!
Jeszcze tylko kilka godzin trwać będzie przyjmowanie prac na Ogólnopolski Konkurs „Bydgoski Marzec 1981 – Twój krok ku wolności” - liczy się data stempla pocztowego. Nie zmarnuj swojej szansy nie tylko na nagrodę, ale przede wszystkim na zachowanie pamięci o ludziach bydgoskiego Marca. Masz jeszcze trochę czasu – dołącz do grona tych, którzy prace już przesłali!
Od jutra w radiu PiK
Od 21 lutego w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw emitowane będą krótkie informacje o Konkursie, bowiem czasu pozostało już niewiele. Wszystkim, którzy chcą jeszcze wziąć udział w naszym Konkursie przypominamy, że do końca lutego pozostało tylko 10 dni! A Redakcji Radia dziękujemy za przychylność i pomoc!
Pierwsze posiedzenie Komisji Konkursowej
11 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Konkursowej, na które specjalnie z Warszawy przyjechała pani Alicja Wancerz-Gluza z Ośrodka KARTA.
Opowieści z różnych stron Polski
Wśród nadesłanych prac konkursowych są m.in. nie publikowane jeszcze dokumenty, ulotki, pisma, zdjęcia, nagrania. Przykładem mogą być, dostarczone przez jednego z uczestników konkursu, oryginały teleksów z 19 i 20 marca 1981 roku, rozsyłanych z siedziby MKZ-u do Komitetów Zakładowych NSZZ „Solidarność".
Humanistki z Bydgoszczy
Kilka dni poświęciły uczennice I klasy (profil humanistyczny) I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy na zebranie materiałów potrzebnych do napisania pracy konkursowej. Nie poprzestały jednak na samych dokumentach. Postanowiły jeszcze uzyskać relacje od jednego z bezpośrednich uczestników wydarzeń oraz od osoby, która zawodowo zajmuje się badaniem przeszłości. Szczegółów nie zdradzamy!
Apelujemy!
Opiszcie swoje historie, zachęćcie dzieci, wnuki, znajomych i rodzinę do uczestnictwa w Konkursie!