Pamięci Piotra Bartoszcze
Relacja z uroczystości odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego Piotra Bartoszcze.
Tęskni za ojcem córeczka mała
Na ziemi ślad zbrodni czarny
To już nie Piotr, to Petrus-skała
Nie zniszczy dzieła los marny
(E. Mikołajczak)
W ubiegłym roku w Inowrocławiu zorganizowano uroczystości z okazji 30. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze – znanego działacza ludowego ze Sławęcina, współtwórcy kujawskich struktur „Solidarności Chłopskiej” oraz pierwszego przewodniczącego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w gminie Inowrocław. Po mszy świętej w intencji zmarłego uczestnicy tradycyjnie spotkali się przy jego grobie, a bezpośrednio po uroczystościach w środowisku lokalnych działaczy pojawiła się propozycja upamiętnienia Piotra. Dariusz Mielcarek z Polskiego Towarzystwa Historycznego zaproponował umieszczenie tablicy w miejscu prawdopodobnej śmierci kujawskiego działacza. W prace związane z przygotowaniem uroczystości zaangażowali się członkowie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz władz samorządowych województwa.
1 października 2014 roku z inicjatywy wiceprzewodniczącego Kujawsko-Pomorskiego Sejmiku Samorządowego Adama Banaszaka odbyło się inauguracyjne spotkanie społecznego komitetu budowy pamiątkowego obelisku, w którym udział wzięli: Franciszka Łopatyńska (sekretarz), Adam Banaszak, Heliodor Banaszak, Paweł Barczak, Wojciech Gonera, Grzegorz Lekan, Edmund Mikołajczak, Mieczysław Szczygieł, Jacek Tarczewski, Janusz Walczak i Józef Znamirowski. W wyniku dyskusji ustalono, że niedaleko kanału Smyrnia przy drodze z Radłówka do Sójkowa (to właśnie tam 8 lutego 1984 r. odnaleziono samochód Piotra Bartoszcze) stanie pamiątkowy kamień, na którym zostanie umieszczona zaproponowana przez Edmunda Mikołajczaka inskrypcja:
Tutaj, na polu wsi Radłówek w nocy z 7 na 8 lutego 1984 roku został zamordowany
przez „nieznanych sprawców” Piotr Bartoszcze (1950-1984)
twórca NSZZ RI „Solidarność” na Kujawach Zachodnich
Dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu kujawskich rolników, jak również przedstawicieli różnych środowisk, 7 lutego 2015 roku w kościele Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu odprawiona została msza święta, po której na polach Radłówka przy kanale Smyrnia odbyła się manifestacja patriotyczna. Piotra wspominali przyjaciele i działacze związkowi, o jego oddaniu sprawie chłopskiej mówili również przedstawiciele parlamentu oraz władz samorządowych. „Zarówno Piotr jak i Roman wspierani również przez ojca Michała byli pierwszymi i czołowymi działaczami Rolniczej Solidarności. W stanie wojennym obaj bracia byli internowani. To widać jak władza komunistyczna się nimi interesowała. Ich żony z małymi dziećmi same zostały w gospodarstwach, natomiast syn Piotra kiedy ojciec zginął – był jeszcze w łonie matki. Piotr zapłacił najwyższą cenę.” – wspominał ze łzami w oczach Józef Znamirowski, przyjaciel i współpracownik lidera kujawskiej „Solidarności”. „Był dobrym organizatorem, cechowała Go odwaga i konsekwentność w działaniu – był bardzo koleżeński. Do dziś pamiętam na jego twarzy ten łagodny, życzliwy i serdeczny uśmiech.” – opowiadał rolnik z Marulew. Z kolei poseł Jan Krzysztof Ardanowski mówił o współczesnych problemach rolnictwa: „Tak jak my stoimy tu na mrozie, w lodowatym wietrze, tak dziś tysiące rolników protestuje i walczy o to, by rolnictwo, które było tak bliskie Piotrowi, było ważne również dla państwa polskiego w XXI wieku”.
Życiorys działacza rolniczej „Solidarności” przypomniał historyk i regionalista Edmund Mikołajczak. Radny Powiatu Inowrocławskiego Jacek Tarczewski odczytał akt erekcyjny, który następnie został umieszczony w stylowej tubie i wmurowany w fundamencie monumentu przez Adama Banaszaka i przewodniczącego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Województwa Kujawsko-Pomorskiego Janusza Walczaka. Pamiątkowy obelisk odsłonili: pani Wiesława Grześkowiak (wdowa po Piotrze Bartoszcze), przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Jerzy Chróścikowski, wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak oraz przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Powiatu Inowrocławskiego Heliodor Banaszak. Monument poświęcił biskup Bogdan Wojtuś. Na uroczystość przyjechała m.in. wojewoda Ewa Mes, senator Jan Rulewski, obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwa, działacze "Solidarności" i wielu mieszkańców pobliskich wsi. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczestnicy udali się do świetlicy w Radłówku, gdzie zorganizowano okolicznościowe spotkanie. Społeczny komitet budowy pamiątkowego obelisku przygotował również okolicznościową broszurę, w której przedstawiono sylwetkę Piotra Bartoszcze.
Wojciech Gonera
(Fot. Gmina Inowrocław, portal Ino-online.pl)