Marzec w Czerwcu
Redaktor Zbigniew Gluza wyszedł z przekonania, że w rocznicę wyborów 4.06.1989 roku jest okazja do pytań o doniosłość dwóch wydarzeń o oddziaływaniu powszechnym czyli bydgoskim marcu i czerwcu wyborczym. Pytania dotyczyły nie tylko genezy wystąpień ludzi, ale wykorzystania ich owoców, a nawet konstruowania wstecz innych alternatywnych rozwiązań.
W panelu udział wzięli uczestnicy, a zarazem sprawcy oraz goście z Warszawy i Polski.
Sala Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Na zaczepkę prowadzącego Gluzy o niewykorzystanie i brak możliwych rezultatów uczestnicy odpowiadali:
Zbigniew Bujak: „To nie jedyne wstąpienia, które miały miejsce w Europie. Takim przykładem podobnym była Pomarańczowa Rewolucja i Majdan na Ukrainie”.
Jan Rulewski dowodząc, że tego nie da się porównywać ze względu na to, że wydarzenia Bydgoskiego Marca wybuchły nagle, a o ich rezultacie zadecydowała taktyka Wałęsy, aby walczyć bez strat i ryzyka. Tę chytrość Wałęsa powtórzył podczas wyborów 1989r., co demobilizowało związek od autentycznych działań oddolnych, czyli dwa kroki do przodu jeden do tyłu.
Bogdan Borusewicz zarzucił, że Rulewski jednak sprowokował władze, a to wobec sytuacji w kraju nie sprzyjało lepszym rozwiązaniom.
Janusz Onyszkiewicz mówił o obecności wojsk rosyjskich i możliwej interwencji, a także wyborach w związku jako przeszkodzie.
Mentor prof. Antoni Dudek określił słuszność wszystkich argumentów, dodając oskarżenie władz komunistycznych o taktykę wciągania „S” w lokalne konflikty celem jego osłabienia.
Z głosem polemicznym wystąpił Antoni Tokarczuk.
W dyskusji wystąpił jedyny uczestnik z Bydgoszczy Antoni Tokarczuk, który pastiszował wydarzenia w Bydgoszczy, sprowadzając do karykatury postać Jana Rulewskiego (analiza protezki, próba strajku okupacyjnego). W dyskusji negowano rezultaty tych wiekopomnych wydarzeń, wskazując na triumf komunistów. Zwyciężyło jednak entuzjastyczne podziękowanie brawami za postawę wszystkich panelistów. Za kulisami pytano o dalsze tego typu panele.
Poniżej znajduje się link, pod którym można obejrzeć całą debatę:
http://dsh.waw.pl/wydarzenia/spoleczenstwo-i-jego-przywodcy-marzec-1981-czerwiec-1989/