Kondolencje i zdumienie
W następstwie śmierci Tadeusza Mazowieckiego Pani Wojewoda Mes zapraszała mieszkańców do składania wpisów w księdze kondolencyjnej. Oczom udających się do Urzędu Wojewódzkiego, w tym młodzieży, ukazuje się zdumiewający widok. Otóż „Księgę” wyłożono przed salą pamiętnych Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 r., ochrzczoną „niedawno" imieniem Aleksandra Schmidta. Przypomnijmy: czołowego, wieloletniego członka nomenklatury PRL.
Uznajmy, że to obraz groteskowy i porażający!
Jeden z pracowników oświadczył, że korzystający z Sali Konferencyjnej, dostrzegając srebrzone nazwisko Aleksandra Schmidta, kojarzą go mylnie z chłopami pobitymi na sesji, broniącymi interesów polskiej wsi.
Prawda zaś jest odwrotna, to właśnie byłe ZSL, pobratymiec PZPR odwołało A.Schmidta, maskując chęć przemian na wsi wobec oczywistego bankructwa wsi polskiej po latach jego rządów.
A.Schmidt nie stanął po stronie pobitych chłopów.
Musi zastanawiać, dlaczego pod rządami Pani Mes gloryfikuje się tę przykrą przeszłość, skoro ona sama podkreśla, że „słała żywność chłopom w czasie strajku marcowego”. Być może niektórzy urzędnicy mają wiele do zawdzięczenia Aleksandrowi Schmidtowi. Ale to nie powód, żeby ten fakt czcić uroczystym motywem. Jak będą wyglądały kolejne obchody Bydgoskiego Marca 1981, organizowane przez IPN, pod symbolem jego przeciwników?
My, ludzie szlaku wolnościowego, nie godzimy się na taki mariaż historyczny PRL-u z III Rzeczpospolitą w imię prawdy i szacunku do osób, które padały ofiarą poczynań Aleksandra Schmidta i jego pobratymców.
Paweł Walczak – rolnik z Rojewa
Wojciech Mojzesowicz - działacz chłopski
Mariusz Łabentowicz - pobity w Sali WRN
Jerzy Szulc - ogrodnik,uczestnik Wydarzeń Bydgoskiego Marca – sala WRN
Jan Rulewski - uczestnik Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 - sala WRN
Janusz Piątek – Stowarzyszenie „Idee Solidarności 1980-89”
Stowarzyszenie Internowanych i Prześladowanych „Przymierze”
Elżbieta Szott - była przewodnicząca „Solidarności” w Centrali Nasiennej w Bydgoszczy
Czesław Myszka – Radny WRN 1981