Prowokacja bydgoska 1981 r.
Mechanizmy Prowokacji Bydgoskiej 19.03.1981 r. w relacjach
świadków.
Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. początkowo były określane jako prowokacja. Nazwa chwytliwa i wynikała z niewiedzy uczestników i świadków wydarzeń, w tym nawet głównych. Ale także grały interesy stron konfliktów. Wspólnym mianownikiem jednak była próba odpowiedzi : dlaczego w Bydgoszczy i kto maczał palce by prowokować.
Udało mi się zebrać ujawnionych 8 scenariuszy prowokacji i ich autorów.
1. Autor nieznany -z kręgów Solidarności Mazowieckiej - 19 marca czyli w imieniny byłego już wówczas sekretarza partii w Bydgoszczy Józefa Majchrzaka przebywał przywódca betonu partyjnego, przewidziany do odstrzału przez partyjnych liberałów. Połączyli siły i w porozumieniu z Rulewskim, uczestnikiem zakrapianej kolacji imieninowej, wywołali zadymę na sesji, zmuszając do interwencji Jaruzelskiego i w ten sposób zadekretowane przez niego 90 dni pokoju zamienili na 90 dni walki.
2. Autor- Karol Modzelewski-na dworze czyli w komitecie centralnym partii miały miejsce rozgrywki partyjne między obozem modernizacji i betonu partyjnego, w tym ministra spraw wewnętrznych i członka biura politycznego Milewskiego. Ten zaś wydał decyzje o interwencji milicji i wydał rozkaz użycia sił. To miało prowadzić do poślizgnięcia się Jaruzelskiego i odrzucenia ugody z Solidarnością. Uroda tego rozwiązania polegała na jej chwytliwości i, gdyż przejęli przyjęli do rozgrywek wewnętrznych reformatorzy w partii jako wyzwanie do zmian. Ale stanowiła pułapkę dla Solidarności, gdyż udzieliła, wbrew faktom, wotum ufności ze strony Solidarności Jaruzelskiemu.- generałowi w polskim mundurze.
3. Radek Sikorski, uczestnik /wypowiedź z 2005 r.wybory/ -Jan Rulewski miał prywatne porachunki z majorem Bednarkiem /dowódcą ZOMO/ i gdy się spotkali na Sali WRN kontynuowali walkę, która mogła doprowadzić do utopienia we krwi narodu polskiego.
4. Tajny współpracownik „Zenon „ w MKZ –Bydgoszcz, korespondent I sekretarza PZPR tow. Kani.-milicja usunęła grzecznie delegację Solidarności z Sali WRN. Wówczas niezadowoleni z tak „łagodnego” rozwiązania solidarnościowcy podnieśli temperaturę wydarzenia i na zapleczu Sali, w ciemnościach, dołożyli po gębie Rulewskiemu i innym. Podał wykonawców : chłopa Marciniaka i Cz. Krygiera z belmy.
5. IPN dr Osiński, autor 2 tomowej książki-wydarzenia były wstępem do wyborów na szefa NSZZ „Solidarność” Rulewski w ramach przygotowań uruchomił trampolinę chłopów. Jako element rywalizacji. Wałęsa odcinał się od wydarzeń, wcześniej chłopów.
6. Tow. Barcikowski, członek i sekretarz biura politycznego kc pzpr-to prawda ,może użyto sił na polecenie partii ale miała to być i była aksamitna operacja przed rozszerzeniem strajku chłopskiego na ul Dworcowej. Nie powiodło się gdyż Rulewski fałszował swoje pobicie przez ukazywanie ran, które powstały podczas wypadku samochodowego, 3 dni wcześniej pod Warszawa, w której zginął pieszy na szosie. Rulewski chciał to przykryć wywołaniem rozróby.
7. Związek Radziecki, Moskwa gazeta ‘Prawda” - polecono Jaruzelskiemu, pod groźbą interwencji uspokoić Polskę, Solidarność, w tym chłopską jako zaplecze partii kulaków.
8. Jan Rulewski 1981 r.-Jaruzelski, wcześniej nominowany do siłowej pacyfikacji Solidarności, zdawał swój egzamin maturalny w regionie o przeciętnym potencjale solidarnościowym kontrowersyjnym przywódcy, pełnym służb mundurowych .Użycie milicji miało zbadać odporność Solidarności krajowej na formułę odcinkowych interwencji.
Senator Jan Rulewski